Вашите права како патник на задоцнет лет - FlightClaim.mk
17675
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-17675,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.0,vc_responsive

ДАЛИ ВИ ДОЦНЕШЕ ЛЕТОТ?

Во случај на задоцнет лет, пребукиран или откажан лет и доколку Вие за три часа или повеќе задоцнето пристигнете до Вашата дестинација? Согласно Регулативата 261/2004 возможно е да имате право на надомест за загубеното време. Овие износи за обесштетување варираат од 250 евра до 600 евра по патник!

КОИ СЕ ПРАВИЛАТА ПРИ ЗАДОЦНУВАЊЕ?

Доколку полетувате од аеродром во ЕУ со било која авиокомпанија, или пак слетувате во ЕУ со било која европска авиокомпанија (вклучувајќи ги тука и Норвешка, Исланд и Швајцарија), Вие имате право на грижа и надомест согласно ЕУ Регулативата 261/2004 за задоцнето време на слетување подолго од два часа. Авиокомпанијата е должна да Ви обезбеди храна и пијалок адекватен на соодветното време од денот (ова најчесто е во форма на ваучер) како и средство за комуникација во врска со Вашето задоцнување или рефундација на трошок за неопходен повик. Во случај на преноќување поради задоцнување, авиокомпанијата е должна да обезбеди хотелско сместување и транспорт до него или пак до домот доколку слета на друго место. Кога има големи проблеми, авионскиот екипаж може да не биде во можност да Ви асистира за резервација на хотел.

КОГА МОЖЕ ДА СЕ ПРИМЕНАТ НЕПРЕДВИДЛИВИ ОКОЛНОСТИ?

Се работи за непредвидливи околности, кога авионската компанија не е виновна за задоцнетиот односно откажаниот лет. Еве неколку примери на околности кои можат да се сметаат за непредвидливи:

 • Лошо време

  Бури, грмотевици, поројни дождови, а исто така и густи облаци кои што можат да попречат на авионскиот сообраќај. Во случај на лошо време најчесто се засегнати многу летови кои полетуваат од еден ист аеродром.

 • Штрајкови

  Секаков вид на штрајкови, независно дали се на трети страни или на персоналот на авиокомпанијата, се сметаат за непредвидливи околности.

 • Итен медицински случај

  Доколку некој патник се почувствува лошо за време на летот и летот треба да биде пренасочен за итно слетување на најблискиот аеродром, немате право на обесштeување за задоцнувањето.

 • Тероризам

  Во случај на терористички напад исто така станува збор за „непредвидливи околности“.

КОГА НЕМОЖАТ АВИОКОМПАНИИТЕ ДА СЕ ПОВИКААТ НА НЕПРЕДВИДЛИВИ ОКОЛНОСТИ?

Непредвидливи околности и “околности кои што не се по вина на авиокомпанијата“ често се мешаат едно со друго. Технички дефект може да се појави неочекувано. На пример, дупната гума. Авиокомпанијата е одговорна за одржувањето на авионот и многу технички грешки можат на тој начин навремено да бидат одстранети. Техничките дефекти, кои што водат до задоцнување подолго од три часа, не се сметаат за непредвидливи и Вие имате право да поднесете барање за обесштетување. Подолу ќе Ви посочиме некои примери за ситуации, во кои што авиокомпаниите немаат право да се повикаат на непредвидливи околности.

 • Технички дефекти

  За жал техничките дефекти се честа појава во воздухопловството. Авиокомпаниите се одговорни за одржувањето на своите воздухоплловни средства и за преаранжирање на летот во краток рок. Патниците имаат право на обесштетување, во случај кога техничките дефекти ќе доведат до задоцнување подолго од три часа.

 • Задоцнување или лошо време при претходен лет

  Зборот „претходен“ објаснува се. Задоцнувањето поради лошо време при претходен лет (освен при определени околности) нема никаква врска со Вашиот сегашен лет. Тоа ли е причината која Ви е посочена за долгото задоцнување? Во тој случај Вие имате право на обесштетување.

 • Боледување на екипажот

  Боледувањето на екипажот е ризик кој што е возможен кај секој бизнис. Авиокомпанијата е одговорна за обезбедување на спремен екипаж. Тоа исто така не може да се смета за непредвидлива околност.

КАКО СЕ ПРЕМЕТУВА ВИСИНАТА НА ВАШЕТО ОБЕШТЕТУВАЊЕ

Доколку авиокомпанијата е одговорна за задоцнувањето, имате право на обесштетување. Износот на обесштетување се пресметува врз основа на рутата на летот, а не врз основа на цената на летот.

Дестинации во рамките на ЕУ:

€ 250 компензација за задоцнување на лет до 1,500 km
€ 400 компензација за задоцнување на лет преку 1,500 km

Дестинации надвор од ЕУ:

€ 250 компензација за задоцнување на лет до 1,500 km
€ 400 компензација за задоцнување на лет преку 1,500 km а до 3,500 km
€ 600 компензација за задоцнување на лет преку 3,500 km

ШТО ПРАВИМЕ НИЕ ЗА ВАС

Ние Ви нудиме брз, лесен и сигурен начин за поднесување на барање за обесштетување кое Ви следи. Ние ќе се погрижиме за секој чекор од процесот, со што Ве спасуваме од невозможната задача на собирање на сите податоци, како и пополнување на сложени документи. Нашиот процес е полесен и поефективен од директното побарување на обесштетување од авиокомпаниите или преку органот за цивилна авијација (САА).
За да можете да поднесете барање неопходни Ви се правни познавања и широк спектар на информации. Тоа се информации до кои што веројатно ниту Вие, ниту Вашиот адвокат имате пристап. Ние имаме пристап до поголема база на податоци, која што секој ден оценува над 13 милиони податоци за летови, метеоролошки услови и општествено-политички состојби. Со помошта на тие информации можеме да провериме дали имате право на обесштетување или дали дадена авиокомпанија наистина има право да се повика на „непредвидливи околности“.
Ние работиме за Вас на основа на „резултатен хонорар“ и ги претставуваме Вашите интереси како патник во авионскиот сообраќај пред соодветната авиокомпанија. Дури и ако Вашиот случај продолжи да се разгледува на суд, нема да Ви се наплатат никакви адвокатски или судски трошоци. Нема ризик и преку нашите услуги можете единствено да заработите пари. Вие ни плаќате надомест само ако го наплатиме Вашето побарување во износ од 25% со вклучен ДДВ, како и такса за обработка со фиксиран износ од 25 евра со вклучен ДДВ, за секое побарување.

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88